Arnošt

Arnošt

Arnošt je psychoterapeut, a kromě individuální a skupinové terapie pro děti i dospělé se věnuje duchovnímu doprovázení, hagioterapii a sportovní terapii. Dvacet let pracoval jako tenisový trenér, a během této doby se setkával také s dětmi s agresivními sklony, zejména ve spojitosti s ADHD. Několik let také působil jako terapeut v dětském domově a vedl terapeutické skupiny pro děti a adolescenty. 

Při práci s agresivními dětmi je podle Arnošta důležité pracovat na tom, aby tyto děti pochopily a přijaly nějaký systém a fungující řád. Zároveň ale dodává, že to mnohdy bývá dlouhotrvající práce. V případě bezprostřední agrese je potřeba rychle reagovat, především zajistit bezpečí jednotlivých aktérů, a odvést agresivní dítě ze situace agrese. Teprve potom, co opadnou nejsilnější emoce, je možné situaci v klidu probrat. Důležité je oddělit útočníka i oběť a pracovat s každým zvlášť. 

Při práci v dětském domově, kde několik let terapeuticky působil, Arnošt vnímal agresivitu dětí spojenou s vydobytím pozornosti, rivalitou, a poukazováním na druhé a jejich slabiny. 

Učitelům, kteří se setkávají s agresivitou u dětí nebo adolescentů by vzkázal, že je důležité získávat informace o tom, co se děje, jaké jsou možné příčiny a co vše může agrese znamenat. Učitelé by se měli vzdělávat, absolvovat praktické semináře a kromě toho pečovat o sebe. Když se budou starat o svou duševní pohodu, budou podle Arnošta pozitivně působit i na děti, protože jim tím dají kladný vzor. 


Audio a video

Arnošt popisoval, jak je potřeba reagovat bezprostředně na agresivní chování dětí.
Arnošt nedoporučoval agresi mezi dětmi neřešit, na druhou stranu podle něj není dobré zastavovat rozumnou míru agresivity.