Zpět na Zkušenosti s multidisciplinární spoluprací

JOSEF – DUS_04_02_05_DUSP03

Josef se občas setkal s nekompetentními pracovníky. 

 Textová verze

JOSEF působil jako koordinátor a poradce v neziskové organizaci, která poskytovala terapeutickou pomoc dětem a rodinám postiženým různými formami traumatu. …více

Tazatel: A má to ještě naopak třeba nějakou mezeru nebo nějakou, nějakou ještě nevýhodu, co by třeba bylo potřeba vypilovat?

Josef: Určitě má. Tou nevýhodou je lidský faktor. To samozřejmě zní vágně, ale já to hnedka specifikuju. Je to samozřejmě jako ve všech oborech napříč úplně čímkoliv, kdy můžete mít kompetentního pracovníka na tom orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD), který je proaktivní, přesně má ošetřeno, ví, kdo se kolem toho dítěte pohybuje, jak to dítě je, jak se pohybuje v tom systému, kdo se mu věnuje, jaký tlak z té či oné strany na něj působí a potom hledá sám nástroje.  Třeba opatrovník, kolizní nejčastěji, hledá ty nástroje, jak tomu dítěti pomoct. A spolupracuje třeba s organizací, jako je naše a snaží se vlastně hledat tu cestu. A potom je opačný protipól, kdy opravdu se můžete setkat, ale tak jako ve všech oborech, s nějakou opravdu nekompetencí v tom smyslu, že ten člověk má strach jít do konfliktu s jedním nebo druhým rodičem, kdy, kdy vlastně nehledá smysluplnou strategii, jak se v tom vyznat, ale jenom sleduje vlastně ty dopady, ty nejhorší toho, co se děje. Nebo stojí vpovzdálí a vyčkává, až třeba my se toho nějak ujmeme, abysme ho jako v uvozovkách zachránili. Jo, takže my často bojujeme, bojujeme s tímhletím, byť, byť máme dobrou spolupráci s OSPODEM jako takovým, jsme za ni vděční,  je to pro nás důležitej partner, to i pan Bubeník vždycky rád zdůrazňuje, že ten OSPOD je pro nás důležitej, velikej partner, má stejný zájem jako my pomoct těm dětem, tak samozřejmě vždycky narážíte na ty limity. Na ty limity těch konkrétních pracovníků, ale to je tak všude, jo? Ale to gró je, že ta spolupráce je dobrá, jo, že většinou, že většinou opravdu ten OSPOD je naším partnerem, kdy jsme rádi, že nám to vzájemně funguje, nějaká chemie tam je, to jo.

Tazatel: Takže abych vlastně shrnula to téma těch multidisciplinárních týmů, tak jak Vy hodnotíte tu potřebu vlastně té multidisciplinarity, těch odborných týmů v tématu duševního zdraví dětí?

Josef: Určitě prostě víc hlav víc ví, za mě jednoznačně to podporuju, sám se rád s kýmkoliv poradím, vidím v tom veliký smysl. Už jenom v tom, že vlastně všechny ty strany slyší i to, co normálně třeba k jejich sluchu nedojde. Takže já to podporuju všema deseti, nějakou multidisciplinaritu.

Další zkušenosti:

Zdenka pro svého syna v pěstounské péči sama multidisciplinární setkání iniciovala.

Jana by spolupráci odborníků vítala.

Práce v multidisciplinárním týmu Barboře vyhovovala a nic by neměnila.

Bára také vnímala multidisciplinární tým jako užitečný.

Josef se občas setkal s nekompetentními pracovníky.

Terka spatřovala limity v obtížné komunikaci a nedostatečném legislativním ukotvení.