Kamila (40 let), děti (20, 17, 15, 9, 5 let)
Kamila je maminkou pěti dětí ve věkovém rozpětí 5 až 20 let, jež trpí duševním onemocněním. Jako první byl diagnostikován prostřední syn (Aspergerův syndrom) krátce po nástupu do první třídy, a postupně byli diagnostikováni také ostatní sourozenci (poruchy autistického spektra či jiné přidružené diagnózy). Dle typu a závažnosti duševní poruchy Kamila s jednotlivými dětmi začala docházet k odborníkům na duševní zdraví. Péče o děti byla pro Kamilu velmi náročná, zabírala jí často veškerý čas.
Příběh Kamily
Duševní onemocnění Kamiliných dětí se projevilo nejdříve u prostředního syna, u kterého již v předškolním věku Kamila pozorovala, že je něco špatně, připadal jí „jiný“, ačkoliv ji okolí stále přesvědčovalo o opaku. Po nástupu do první třídy třídní učitelka začala upozorňovat na synovy atypické projevy (nespolupráce, nerespektování pokynů). Kamila se obrátila na pediatra, který ji odkázal na psychiatra. Po psychiatrickém vyšetření byl synovi diagnostikován Aspergerův syndrom. Kamila zajistila pro syna do výuky asistenta-pedagoga, což synovi velice prospělo.
Poruchy autistického spektra či jiné přidružené diagnózy se postupně diagnostikovaly i u ostatních sourozenců, u nichž se onemocnění začalo projevovat obdobně jako u prvního diagnostikovaného sourozence, především to byla hyperaktivita a impulzivita. Kamila s každým ze svých dětí začala docházet k různým odborníkům (psychiatr, logoped, neurolog či do speciálně-pedagogického centra) a aktivně s nimi pracovala na zlepšení jejich zdravotního stavu.
Pro Kamilu byla péče o všechny děti nesmírně náročná a vyčerpávající. Přestože ve svém partnerovi měla od začátku oporu, převážná část péče byla na ní, a jiní členové rodiny nepomohli. Dlouhodobá únava se na Kamile podepsala jak psychicky, tak fyzicky. V době rozhovoru byla v invalidním důchodu.
Rodičům dětí s duševním onemocněním Kamila doporučila, aby se řídili svým vnitřním pocitem a neposlouchali své okolí.
Příspěvky